Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Poradnia endokrynologiczna

CZYM ZAJMUJE SIĘ ENDOKRYNOLOG?

Endokrynologia to nauka o chorobach gruczołów dokrewnych. Zajmuje się ona m.in. diagnostyką i leczeniem chorób przysadki, tarczycy, przytarczyc, trzustki, nadnerczy i gonad (jajniki i jądra). W kręgu jej zainteresowań są także zaburzenia wzrastania i dojrzewania u dzieci, choroby przemiany materii z otyłością i cukrzycą włącznie, osteoporoza oraz menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Szczególne znaczenie ma również opieka endokrynologa u kobiet planujących ciążę i podczas całego jej przebiegu z uwagi na prawidłowy rozwój płodu uwarunkowany odpowiednim stężeniem hormonów tarczycowych we krwi matki.

Porady endokrynologa należy zasięgnąć w przypadku stwierdzonych nieprawidłowych stężeń hormonów tarczycy (TSH, fT3 i fT4), wzmożonego lub osłabionego napędu psychoruchowego, nadmiernej potliwości lub suchości skóry, przewlekłych zaparć lub biegunek, uczucia kołatania serca, zmian masy ciała, drżenia rąk, wytrzeszczu, zaburzeń miesiączkowania, łamliwości i wypadania włosów, uczucia przewlekłego zmęczenia, spadku nastroju.

Do endokrynologa możemy również zwrócić się w przypadku zaburzeń miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, nadmiernemu owłosieniu u kobiet, otyłości.

Należy również szukać pomocy specjalisty w przypadku powiększenia dłoni i stóp, zmiany rysów twarzy, pogrubienia głosu, wzmożonej potliwości, chrapania podczas snu.Poradnia endokrynologiczna
Elżbieta Kapłon-Osęka
specjalista endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla Pacjentów zadeklarowanych do SPG ZOZ w Nadarzynie dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:

  • SPZZOZ w Pruszkowie, ul. Andrzeja 23, tel. 22 758 67 14;
  • MAZOWIECKIE CENTRUM REHABILITACJI STOCER Sp. z o.o., ul. Powstańców 7 lok U2, tel. 22 888 29 20
    (UWAGA! Dostępny także pediatra – nie we wszystkie dni tygodnia, upewnić się przed wizytą).
  • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod nr tel. 800 237 200
Skip to content Kliknij i odsłuchaj zaznaczony tekst