Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Bezpłatny Program w Zakresie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy Typu 2

Uwaga!  Dzięki staraniom personelu oraz dyrekcji został uruchomiony w przychodni Bezpłatny Program w Zakresie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy Typu 2! Mieszkańcy Gminy Nadarzyn mogą zgłaszać się do bezpłatnego programu w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Program prowadzony jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.  

Statystyki pokazują, że w Polsce na cukrzycę typu 2 cierpi ponad 2 mln osób, a Mazowsze plasuje się na drugim miejscu w kraju pod względem najwyższej zapadalności na tę chorobę. Cukrzyca może może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest żeby choroba została zdiagnozowana i była leczona, a pacjenci odpowiednio wyedukowani. Najczęstsze powikłania cukrzycowe to: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota i tzw. stopa cukrzycowa. 

Celem programu jest eliminacja ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2 oraz zwiększenie wiedzy na temat cukrzycy, 
diety i aktywności fizycznej w profilaktyce cukrzycy typu 2.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego w wieku 45-59 po zakwalifikowaniu się do programu będą mieli wykonane badanie glikemii na czczo (FPG). Uczestnik z prawidłowym wynikiem badania oraz stwierdzonym czynnikiem ryzyka w postaci nadwagi lub otyłości będzie miał możliwość uczestnictwa w wykładach edukacyjnych prowadzonych w formie grupowej, natomiast uczestnik programu, u którego stwierdzony zostanie stan przedcukrzycowy lub cukrzyca będzie miał konsultację lekarską, na której zaplanowane zostaną kolejne działania a przede wszystkim wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.

Więcej informacji o programie:
https://www.mazovia.pl/zdrowie/riorytetowedziaaniawojewdztwamazowieckiegowobszarzezdro/program-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-cukrzycy-u-osob-po-45-rz-/Skip to content Click to listen highlighted text!