Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

„Zapuść wąsy. Przebadaj się – zrób to dla jaj”

Zapraszamy mężczyzn powyżej 30. roku życia na kolejną akcję onkologiczną organizowaną:
20.11.2021 – ośrodek zdrowia w Nadarzynie
04.12.2021 – ośrodek zdrowia w Młochowie.

W ramach akcji wykonujemy:

1. USG gruczołu krokowego lub jąder
2. ogólne badania krwi: morfologia, OB
3. markery nowotworowe: CEA, CA 19-9, PSA całkowity, PSA wolny, AFT.



Najważniejsza jest profilaktyka! Rak prostaty jest drugim, najczęściej powodującym śmierć mężczyzn, nowotworem!!! Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych, a tym samym sprawdź stan swojego zdrowia.
Rejestracja ☎️22 739 48 40.

Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14. a 35. rokiem życia. Jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestką. Nowotwory jądra są w 95% przypadków całkowicie wyleczalne, ale muszą być wcześnie wykryte. Regularne samobadanie jąder – raz w miesiącu po ciepłym prysznicu – pozwala na zauważenie pierwszych objawów. Nowotwór jądra nie ma zdeterminowanych czynników ryzyka – może się zdarzyć bez względu na styl życia.

Rak prostaty występuje głównie u mężczyzn w grupie wiekowej 45+. Jest drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Jeśli w rodzinie wystąpił taki przypadek (zachorowali ojciec, dziadek lub brat) zaleca się wykonywanie  regularnych badań bez względu na wiek. W tym wypadku niezwykle ważne jest robienie okresowych przeglądów zdrowotnych, w tym badań krwi. Poza badaniem palpacyjnym sprawdzającym strukturę gruczołu krokowego (prostaty), podstawowym badaniem, jakie należy wykonać pod kątem diagnostyki jest badanie poziomu PSA, tj. antygenu wydzielanego przez komórki prostaty, obecnego we krwi. W przypadku raka prostaty, ryzyko zachorowania uwarunkowane jest dietą, paleniem papierosów oraz czynnikami genetycznymi. Nawet jeśli nie występują żadne objawy, warto raz w roku, po 45 roku życia, przebadać się pod kątem tego nowotworu.

Niestety, choroby u mężczyzn wciąż stanowią temat tabu, gdyż powszechnie uważa się, że mężczyźni nie płaczą, są silni i nie chorują. Nic bardziej mylnego – chorują i to poważnie. Stąd też akcja Movember ma za zdanie zachęcić do dyskusji i przełamać tabu, a tym samym umożliwić wczesne wykrycie męskich chorób i uzmysłowić jak ważne jest samobadanie i regularne badania w gabinecie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla Pacjentów zadeklarowanych do SPG ZOZ w Nadarzynie dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:

  • SPZZOZ w Pruszkowie, ul. Andrzeja 23, tel. 22 758 67 14;
  • MAZOWIECKIE CENTRUM REHABILITACJI STOCER Sp. z o.o., ul. Powstańców 7 lok U2, tel. 22 888 29 20
    (UWAGA! Dostępny także pediatra – nie we wszystkie dni tygodnia, upewnić się przed wizytą).
  • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod nr tel. 800 237 200
Skip to content Click to listen highlighted text!