Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Wycieczka „Kultura Bałkańska”

Bałkany to bardzo zróżnicowany i jeszcze nie do końca odkryty region Europy. Mówiąc o Bałkanach, na myśl nasuwa się wiele niewiadomych. Nie ma jednej, konkretnej definicji opisującej jasno, które kraje wchodzą w skład Bałkanów oraz jakie są cechy charakterystyczne tego regionu. Pojęcie to odnosi się zarówno do geografii, jak i kultury i historii. Warto zagłębić się w „Bałkany” i dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu!

Najbardziej podstawową definicją pojęcia „Bałkany” jest geograficzne odniesienie do Półwyspu Bałkańskiego, leżącego w południowo-wschodniej Europie, którego granice wyznaczają: Morze Adriatyckie i Morze Jońskie (od zachodu), Morze Czarne i Morze Marmara (od wschodu), Morze Egejskie (od południowego wschodu), rzeki Sawa Dunaj (na północy). Bałkany to fascynujący obszar górski, oblewany wodami ciepłych mórz, gdzie znajdują się przepiękne, zabytkowe miasta sięgające czasów starożytnych Grecji i Rzymu, przez które nastrojowo snują się bystre rzeki. Mimo że to region z pozoru łatwy do wyznaczenia na mapie, wcale nie tak oczywiste jest, które państwa do definiowanych „Bałkanów” należą. Nie ma wątpliwości, co do przynależności do tej części Europy: Bośni i Hercegowiny, CzarnogóryAlbaniiSerbiiKosowaMacedonii Północnej, kontynentalnej Grecji oraz Bułgarii. O tym wszystkim opowiedział pensjonariuszom DDOM w Kostowcu właściciel restauracji Guca.

Serbska kuchnia to mieszanka kulturowa, która czerpała inspiracje od sąsiednich państw. W tradycyjnym serbskim jedzeniu możemy odczuć wpływy innych krajów, takich jak Turcja czy dawne Austro-Węgry. Dania opierają się głównie na mięsie mielonym z dużą ilością warzyw. Posiłek nie może się obejść również bez tradycyjnego serbskiego alkoholu, takiego jak wino jeżynowe czy rakija.
Mogliśmy dziś poczuć zapach Serbii, jej koloryt oraz smaki.

Skip to content Click to listen highlighted text!