Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Program DOMOWA OPIEKA MEDYCZNA

Pacjenci SPG ZOZ w Nadarzynie z Filią w Młochowie mogą skorzystać z Programu Domowej Opieki Medycznej! – dzięki staraniom m.in. wicedyrektora M. Bieńkowskiego. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (COVID-19) wdrożony został przez Ministerstwo Zdrowia program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Domowa Opieka Medyczna

To program, w którym zdalnie monitorowane są parametry życiowe Pacjentów z COVID-19 leczonych w domu.

Domowa Opieka Medyczna pozwala zmniejszyć zagrożenie zbyt późnego dostrzeżenia, że stan zdrowia pacjenta się pogarsza. Bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiary, a system PulsoCare będzie monitorował wyniki i reagował na ich zmiany.

Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?

Program jest dedykowany przede wszystkim pacjentom z grup ryzyka, leczonym w warunkach domowych, zagrożonym nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia.

Pacjenci preferowani do włączenia w program Domowej Opieki Medycznej to osoby zdiagnozowane pozytywnie na COVID, które spełniają co najmniej jeden z poniższych kryteriów:

  • Aktywna choroba nowotworowa
  • Przewlekła niewydolność nerek
  • POChP i inne choroby płuc
  • Choroby serca (niewydolność serca, choroba wieńcowa, kardiomiopatie itd.)
  • Immunosupresja (stan po transplantacji itd.)
  • Otyłość z BMI ≥ 30 kg/m2
  • Anemia sierpowata
  • Palenie papierosów itp.
  • Cukrzyca typu 2
  • Wiek > 55 lat

Jak otrzymać pulsoksymetr?

– Pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat mogą otrzymać pulsoksymetr na podstawie wypełnionego formularza Pulsocare. W takim przypadku nie jest wymagana kwalifikacja lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
– Pacjenci z COVID-19, którzy nie ukończyli 55 lat otrzymują pulsoksymetr na podstawie kwalifikacji dokonanej przez lekarza podstawowej opieki

Kwalifikacja Pacjenta

U pacjentów z grupy ryzyka zostanie wprowadzony zdalny monitoring parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/informacje

Skip to content Click to listen highlighted text!