Pacjenci SPG ZOZ w Nadarzynie z Filią w Młochowie mogą skorzystać z Programu Domowej Opieki Medycznej! – dzięki staraniom m.in. wicedyrektora M. Bieńkowskiego. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (COVID-19) wdrożony został przez Ministerstwo Zdrowia program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.
To program, w którym zdalnie monitorowane są parametry życiowe Pacjentów z COVID-19 leczonych w domu.
Domowa Opieka Medyczna pozwala zmniejszyć zagrożenie zbyt późnego dostrzeżenia, że stan zdrowia pacjenta się pogarsza. Bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiary, a system PulsoCare będzie monitorował wyniki i reagował na ich zmiany.
Program jest dedykowany przede wszystkim pacjentom z grup ryzyka, leczonym w warunkach domowych, zagrożonym nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia.
Pacjenci preferowani do włączenia w program Domowej Opieki Medycznej to osoby zdiagnozowane pozytywnie na COVID, które spełniają co najmniej jeden z poniższych kryteriów:
– Pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat mogą otrzymać pulsoksymetr na podstawie wypełnionego formularza Pulsocare. W takim przypadku nie jest wymagana kwalifikacja lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
– Pacjenci z COVID-19, którzy nie ukończyli 55 lat otrzymują pulsoksymetr na podstawie kwalifikacji dokonanej przez lekarza podstawowej opieki
U pacjentów z grupy ryzyka zostanie wprowadzony zdalny monitoring parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.
więcej informacji: