Nasza placówka jest miejscem rodzinnym. Dlatego, tak jak w rodzinie, w sposób szczególny dbamy o bezpieczeństwo i wygodę najmłodszych.
Każdy mały Pacjent otrzymuje fachową opiekę medyczną, a przede wszystkim uwagę i czas swojego osobistego pediatry.
Leczenie u nas to nie tylko pozbywanie się objawów choroby. Każde dziecko traktowane jest indywidualnie i otrzymuje opiekę medyczną dostosowaną do jego potrzeb – od działań profilaktycznych i rutynowych badań, po specjalistyczną diagnozę i leczenie w przypadku choroby. Chcemy zrobić wszystko, aby tak wymagający Pacjent, jakim jest Państwa dziecko, czuł się u nas bezpiecznie jak w domu. Wtedy rodzice będą pewni, że ich pociecha jest w najlepszych rękach.
Bilans zdrowia dziecka to kompleksowe badania, mające na celu monitorowanie rozwoju dziecka. Bilanse przeprowadzane są przez pediatrę lub lekarza rodzinnego w ściśle określonych etapach rozwoju dziecka- w 2., 4., 6., 10., 14., 16. i 18. roku życia.
Podczas bilansu zdrowia lekarz ocenia zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny dziecka. W badaniu ocenia się m.in. ostrość wzroku, postawę, wzrost i wagę, ciśnienie krwi, słuch, mowę, gotowość do nauki i uczestnictwa w zajęciach WF. Zakres badania różni się w poszczególnych grupach wiekowych. Od 10. roku życia dochodzi także ocena stopnia dojrzałości płciowej.
Bilans zdrowia to nie tylko ocena wzrostu i masy ciała. Zgłaszanie się z dzieckiem na wizyty związane z bilansem zdrowia pozwala także na ocenę statusu szczepień ochronnych dziecka – obowiązkowych i zalecanych.
Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w pierwszym miesiącu życia. Podczas wizyty odbywa się pełne badanie, mające na celu ocenę rozwoju psychofizycznego dziecka. Podstawowymi elementami wizyty jest analiza przyrostu masy ciała oraz obwodu głowy. Rytm kolejnych wizyt kontrolnych wyznaczają obowiązkowe szczepienia. Jeśli coś niepokoi Państwa w zachowaniu dziecka, to właśnie do pediatry trzeba skierować pierwsze kroki.
To kolejny lekarz, do którego warto udać się z niemowlakiem w wieku 6–8 tygodni. Ortopeda sprawdzi, czy noworodek nie ma dysplazji (dysfunkcja polegająca na niedopasowaniu głowy kości udowej do panewki). Diagnozę potwierdza się poprzez wykonanie USG.
Kolejną konsultację warto odbyć w niedługim czasie od nauczenia się przez dziecko chodzenia. Lekarz oceni wtedy, czy maluch prawidłowo stawia stopy i doradzi wybór odpowiednich butów.
Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, ortopedę warto odwiedzić profilaktycznie przed rozpoczęciem przez dziecko uczęszczania doszkoły. Naszą pociechę czeka wtedy duża zmiana – będzie więcej czasu spędzaław ławce, a mniej na bieganiu. Nawet niewielka wada postawy może się szybko pogłębić przy zmianie trybu życia związanej z wielogodzinnym siedzeniem przy szkolnej ławce i nieprawidłowym noszeniu tornistra.
Następnie warto odwiedzać ortopedę profilaktycznie – raz w roku, zwłaszcza gdy dziecko szybko rośnie lub przybiera na wadze.
Dziecko, które skończyło już dwa miesiące i wciąż ma wyraźnego zeza, trzeba koniecznie skonsultować okulistycznie, żeby wykluczyć, czy przyczyną nie są zmiany groźne dla wzroku. Wizyta u lekarza jest konieczna również wtedy, gdy oko niemowlęcia jest wciąż załzawione, zaczerwienione albo ropiejące, co może świadczyć o zapaleniu spojówek lub niedrożności kanału łzowego.
Warto umówić się do okulisty, zanim dziecko zacznie naukę w szkole. Do lekarza trzeba zgłosić się także, jeśli dzieje się coś niepokojącego, na przykład dziecko nie potrafi skupić wzroku na jednym przedmiocie lub mruży oczy, kiedy ogląda coś z bliska.
Wszystkie nowonarodzone dzieci przechodzą w szpitaluprofilaktyczne badanie słuchu, natomiast ze starszym dzieckiem powinniśmy udać się do laryngologa, jeśli zauważymy niepokojące objawy tj.dziecko nie odwraca głowy, gdy się do niego mówi, nie reaguje na hałasy lub bardzo często przechodzii zapalenie ucha.
Co dwa lata warto zrobić podstawowe badanie krwi i moczu dziecka. Nie są skomplikowane, a mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Wyników nie ocenia się na własną rękę – organizm małego dziecka jest bardzo specyficzny i takie wyniki w przypadku każdego malucha mogą oznaczać coś innego.
W ofercie przychodni znajdują się bezpłatne oraz komercyjne programy profilaktyczne skierowane do najmłodszych pacjentów refundowane z budżetu Ośrodka Zdrowia, Gminy Nadarzyn a także NFZ.
PROGRAM LOGOPEDYCZNY
PROGRAM STOMATOLOGICZNY
PROGRAM ONKOLOGICZNY
SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE
PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ SZCZEPIEŃ
PRZECIW MENINGOKOKOM
– na obecną chwilę miejsca wyczerpane
SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19
TRENING SŁUCHOWY TOMATIS