Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Poradnia urologiczna w ramach NFZ

Nie czekaj, zrób pierwszy krok w dobrym kierunku!
Zapisz się na konsultację urologiczną w ramach NFZ!
Mamy nowych lekarzy urologów: lek. med. Konrad Bilski oraz lek. med. Przemysław Zugaj. – Specjalnie na potrzeby poradni urologicznej został także zakupiony nowy sprzęt – uroflowmetr – który wykorzystywany jest do diagnostyki nieprawidłowości funkcjonowania układu moczowego! – informuje dyr. Adam Chustecki.

Przypominamy, że bezpłatne porady są możliwe tylko ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu! W ramach potrzeb lekarz urolog zaleca podczas wizyty wykonanie uroflowmetrii!

Uroflowmetria jest jednym z podstawowych badań, wykorzystywanych w diagnostyce nieprawidłowości funkcjonowania układu moczowego. Jest badaniem całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym, krótkim, prostym do wykonania i niezbyt kosztownym. Wyniki badania pozwalają na analizę strumienia moczu zarówno w pojęciu ilościowym, jak i jakościowym.

Przebieg badania jest nieinwazyjny i prosty. Badanie wykonywane jest w toalecie gabinetu urologicznego, w intymnych warunkach, bez udziału osób trzecich. Pacjent powinien zgłosić się na badanie z wypełnionym pęcherzem, nie powinien oddawać moczu minimum na 2h przed badaniem. Badanie nie musi być przeprowadzane na czczo. Uroflowmetria polega na oddaniu moczu do specjalnego przepływomierza, który skonstruowany jest na podobieństwo normalnej toalety z sedesem. Należy podkreślić, że warunki, w jakich pacjent jest poddany uroflowmetrii, mają za zadanie jak najlepiej odtworzyć naturalne, domowe warunki, aby wynik był wiarygodny.
W trakcie oddawania moczu, uroflowmetr dokonuje bieżącego zapisu przepływu moczu przez cewkę moczową, analizuje strumień moczu oraz mierzy jego objętość i w czasie rzeczywistym wysyła wyniki do komputera.

Po zakończeniu badania, pacjent wraca do gabinetu, gdzie lekarz urolog dokonuje od razu analizy i interpretacji wyników uroflowmetrii.
Wskazaniami do odbycia badania uroflowmetrem są najczęściej:
  • częstomocz,
  • nietrzymanie moczu,
  • oddawanie moczu w kilku porcjach, zatrzymywanie akcji oddawania moczu,
  • osłabiony strumień moczu,
  • nagłe parcie na mocz,
  • uczucie zalegania moczu w pęcherzu po jego oddaniu,
  • kwalifikacja oraz ocena efektów leczenia łagodnego rozrostu stercza,
  • inne dysfunkcje związane z oddawaniem moczu.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla Pacjentów zadeklarowanych do SPG ZOZ w Nadarzynie dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:

  • SPZZOZ w Pruszkowie, ul. Andrzeja 23, tel. 22 758 67 14;
  • MAZOWIECKIE CENTRUM REHABILITACJI STOCER Sp. z o.o., ul. Powstańców 7 lok U2, tel. 22 888 29 20
    (UWAGA! Dostępny także pediatra – nie we wszystkie dni tygodnia, upewnić się przed wizytą).
  • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod nr tel. 800 237 200
Skip to content Click to listen highlighted text!