Na pierwszym spotkaniu z logopedą, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami, nawiązuje kontakt z dzieckiem, dokonuje obserwacji oraz przeprowadza badanie logopedyczne. Logopeda w trakcie badania ocenia: sposób porozumiewania się i rozumienia komunikatów przez dziecko, realizację wypowiedzi, budowę i sprawności aparatu artykulacyjnego, czynności fizjologiczne w obrębie narządów mowy, a także przeprowadza badanie słuchu fonematycznego, pamięci słuchowej i kinestezji artykulacyjnej. Do przeprowadzenia pełnej diagnozy, często potrzebne jest więcej niż jedno spotkanie. Jeśli do tej pory wykonywane były jakieś specjalistyczne badania również warto zabrać specjalistyczną dokumentację dziecka ze sobą.
W trakcie terapii logopedycznej stosujemy: ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, ćwiczenia głosowe i oddechowe, trening słuchowy, masaż logopedyczny.
Opieką logopedyczną objęte są dzieci (do 6 r.ż) z Gminy Nadarzyn.
Etapy realizacji programu logopedycznego:
Program logopedyczny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczności, ponieważ zauważalny jest coraz większy odsetek dzieci z wadami wymowy oraz zaburzeniami komunikacji. W ciągu roku szkolnego około 35 małych pacjentów objętych jest stałą opieką logopedyczną. Logopedzi pracujący w Ośrodku zdrowia w Nadarzynie współpracują z wychowawcami dzieci zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Stała współpraca oraz ogromne wsparcie ze strony rodziców powoduje, że dzieci z problemami wymowy szybciej odnajdują się w szkole, czują się akceptowane oraz nie mają zachwianego poczucie własnej wartości.
Rejestracja oraz więcej informacji tel. 502 312 540