Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Pobrania krwi

Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa na pobrania krwi obowiązują zapisy zarówno w przychodni w Nadarzynie jak i w Młochowie.

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO POBRANIA KRWI:

  1. Na pobranie krwi zgłosić się najlepiej rano (7.30 – 10.30) i na czczo (w miarę możliwości pacjent nie powinien przyjmować posiłku od godz. 18.00 do rana) oraz bez palenia papierosów.
  2. Niektóre badania nie wymagają wcześniejszej głodówki, lecz pomimo to pacjent winien zgłosić się na pobranie krwi rano, gdyż zawartość badanych składników krwi waha się dobowo a wartości norm dostosowane są do tej pory dnia.
  3. Jeśli pacjent pobiera jakieś leki, zgłasza to przed pobraniem krwi. Jeśli to możliwe należy wstrzymać się z przyjęciem leków do czasu pobrania krwi.
  4. Jeśli pacjent wypił lub zjadł cokolwiek przed pobraniem krwi – powinien również poinformować o tym osobę pobierającą krew.
  5. Pacjent powinien uprzedzić osobę pobierającą, jeśli mdleje na widok krwi – podjęte zostaną wówczas odpowiednie środki zaradcze.
  6. Po pobraniu krwi należy zjeść coś pożywnego.


Według ogólnie obowiązujących zasad należy:

  • Pobierać na czczo z uwagi na zmiany po posiłku wyników takich badań jak: glukoza, test tolerancji glukozy, insulina, peptyd C, parametry gospodarki lipidowej (TG, HDL), żelazo, fosfor, kortyzol, kwas foliowy
  • Pobierać rano z uwagi na rytm dobowy: żelazo, fosfor, potas, cynk, miedź, kortyzol, aldosteron, prolaktyna (ale nie wcześniej niż 2-3 godz. po przebudzeniu), FSH, LH, TSH, hormon wzrostu, PTH, Testosteron, 17-OH-progesteron, DHEA.
  • Zalecane pobieranie rano, na czczo: parametry koagulologiczne (PT, APTT, fibrynogen), magnez, wapń, mocznik, kreatynina, kw. moczowy, prolaktyna, białko całkowite, bilirubina, AST, ALT, ALP, LDH, morfologia krwi obwodowej, OB

Uwaga:
Decyzja o czasie pobrania uzależniona jest od celu badania. W zależności od wskazań, każdy z powyższych parametrów może być pobierany o dowolnej porze, ale interpretacja wyników badania przez lekarza zlecającego powinna uwzględniać czas pobrania materiału. Pomimo widocznych przy wynikach zakresów wartości referencyjnych, pacjent nie powinien oceniać samodzielnie swego stanu zdrowia. Właściwej interpretacji dokonuje lekarz znający pełny stan zdrowia pacjenta.

piel. Dorota Krzyżewska oraz piel. Danuta Haś
Skip to content Click to listen highlighted text!