Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Informacja dla pacjentów przyjmujących leki zawierające substancję czynną valsartanum

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak wyjaśnia, jak postąpić w razie wstrzymania w obrocie lub wycofania z obrotu produktów leczniczych zawierających substancję czynną valsartan pochodzącą od chińskiego wytwórcy – Zhejiang Huahai Pharmaceutical.

Stanowisko nawiązujące do komunikatu opublikowanego na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Valsartan jest lekiem z grupy antagonistów receptora angiotensyny II (sartany, ARB). Na polskim rynku dostępnych jest kilka innych leków z tej grupy, np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan. W przypadku wstrzymania w obrocie i ewentualnego wycofania z rynku wszystkich produktów zawierających valsartan, nie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ponieważ valsartan można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym, np. inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE-I).

W wypadku wstrzymania w obrocie valsartanu, pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję czynną, powinni zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego (lekarza poz lub specjalisty), który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne – według indywidualnych wskazań.

Stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. dr. hab. med. Jarosława Kaźmierczaka Rozmiar : 0.55MB

 

Szczegółowe informacje nt. wycofanych z obrotu produktów dostępne są na stronach Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pod adresem:

https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

Źródło: https://www.gov.pl/zdrowie/informacja-dla-pacjentow-przyjmujacych-leki-zawierajace-substancje-czynna-valsartanum

Skip to content Click to listen highlighted text!