Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Holter RR

Badanie Holter ciśnieniowy  służy do oceny dobowego profilu ciśnienia tętniczego krwi. Badanie przeprowadzane jest w warunkach domowych, za pomocą nowoczesnego, specjalistycznego aparatu pomiarowego. Celem badania jest zapisanie wartości ciśnienia tętniczego nie tylko w spoczynku i we śnie, ale również podczas normalnej dziennej aktywności i umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Holter ciśnieniowy to jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych, które polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę.

Jak przebiega badanie Holter RR?

Zestaw Holter Ciśnieniowy (Holter  RR ) do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi składa się z aparatu wielkości telefonu komórkowego połączonego z mankietem, który pacjent nosi przez cały okres trwania badania na ramieniu. (działa tak jak w zwykłym ciśnieniomierzu, w momencie pomiaru ciśnienia mankiet napełniany jest powietrzem). Aparat posiada pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. Aparat w trakcie badania automatycznie wypełnia mankiet na ramieniu powietrzem na kilkadziesiąt sekund, pomiar wykonuje co 15-30 minut w dzień i co 30-60 minut w nocy.

Tradycyjny pomiar ciśnienia a Holter Ciśnieniowy

Wiele czynników może wpływać na bieżący pomiar ciśnienia tętniczego (np. emocje, stres, które towarzyszą wizycie lekarskiej tzw. nadciśnienia białego fartucha), przez co pojedynczy wynik pomiaru może nie przesądzać o rozpoznaniu, braku lub istnienia zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi. Pacjentom, u których podejrzewa się lub rozpoznano nadciśnienie tętnicze, zaleca się wykonanie 24H lub 48H badanie Holter ciśnieniowy, ponieważ badanie to pozwala zmierzyć wartość ciśnienia tętniczego w warunkach codziennej aktywności pacjenta w domu, w pracy, a także w trakcie snu, przez co wynik badania jest bardziej wiarygodny.

Kiedy warto zrobić badanie Holter Ciśnieniowy (Holter RR)?

Badanie Holterem Ciśnieniowym (Holter RR) warto zrobić w następujących przypadkach:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego,
  • stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne,
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha),
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności,
  • diagnozy niedociśnienia,
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

Warto pamiętać, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie jedna trzecia Polaków, głównie po czwartej dekadzie życia. W związku z tym, że nadciśnienie tętnicze może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, a konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego mogą być bardzo niebezpieczne dla Pacjenta, badanie to powinno się wykonywać profilaktycznie raz w roku.

Koszt badania: 10 zł, wymagane skierowanie od lekarza POZ z naszej przychodni.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla Pacjentów zadeklarowanych do SPG ZOZ w Nadarzynie dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:

  • SPZZOZ w Pruszkowie, ul. Andrzeja 23, tel. 22 758 67 14;
  • MAZOWIECKIE CENTRUM REHABILITACJI STOCER Sp. z o.o., ul. Powstańców 7 lok U2, tel. 22 888 29 20
    (UWAGA! Dostępny także pediatra – nie we wszystkie dni tygodnia, upewnić się przed wizytą).
  • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod nr tel. 800 237 200
Skip to content Click to listen highlighted text!