Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Cytologia płynna oraz HPV- w gabinecie ginekologicznym!

Szybka diagnostyka zmian nowotworowych we wczesnej fazie pozwala na skuteczne leczenie – wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest prawie w 100% uleczalny, dlatego tak ważne jest regularne badanie (nie rzadziej niż co 3 lata).

To nowoczesna i przede wszystkim dokładna forma badań, pod kątem diagnostyki nowotworowej.

Jednym z czynników, który zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekła infekcja HPV (ang. Human papillomavirus, wirus brodawczaka ludzkiego). Jest to wirus, którego materiał genetyczny zaobserwowano w wielu guzach nowotworowych raka szyjki macicy. Rozszerzenie badania cytologicznego o genotypowanie HPV pozwala sprawdzić, czy w komórkach szyjki macicy trwa właśnie infekcja HPV.Dodatkowo, wiemy jakiego typu wirusem Pacjentka została zakażona.

Dlaczego warto wykonać badanie?

 • Dzięki nowoczesnej technice obróbki pobranego materiału uzyskuje się większą liczbę komórek do oceny, a co za tym idzie dokładniejszy wynik.
 • Odsetek wykrywalności zmian nieprawidłowych przy użyciu cytologii płynnej jest znaczenie wyższy niż w przypadku cytologii klasycznej, dlatego badanie jest bardziej czułe.
 • Cytologia płynna jest dokładniejsza – pozwala na większą wykrywalność zmian chorobowych względem klasycznej cytologii.
 • Bardziej dokładny wyniki to lepsze i szybsze decyzje diagnostyczne.
 • Z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jeśli jest taka konieczność, istnieje możliwość wykonania również dodatkowych badań.
 • Świadomość zakażenia wysokoonkogennym typem HPV pozwala lekarzowi zdecydować o dalszym postępowaniu, jak dodatkowa diagnostyka czy leczenie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla Pacjentów zadeklarowanych do SPG ZOZ w Nadarzynie dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:

 • SPZZOZ w Pruszkowie, ul. Andrzeja 23, tel. 22 758 67 14;
 • MAZOWIECKIE CENTRUM REHABILITACJI STOCER Sp. z o.o., ul. Powstańców 7 lok U2, tel. 22 888 29 20
  (UWAGA! Dostępny także pediatra – nie we wszystkie dni tygodnia, upewnić się przed wizytą).
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod nr tel. 800 237 200
Skip to content Click to listen highlighted text!