Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Cytologia płynna oraz HPV- w gabinecie ginekologicznym!

Szybka diagnostyka zmian nowotworowych we wczesnej fazie pozwala na skuteczne leczenie – wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest prawie w 100% uleczalny, dlatego tak ważne jest regularne badanie (nie rzadziej niż co 3 lata).

To nowoczesna i przede wszystkim dokładna forma badań, pod kątem diagnostyki nowotworowej.

Jednym z czynników, który zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekła infekcja HPV (ang. Human papillomavirus, wirus brodawczaka ludzkiego). Jest to wirus, którego materiał genetyczny zaobserwowano w wielu guzach nowotworowych raka szyjki macicy. Rozszerzenie badania cytologicznego o genotypowanie HPV pozwala sprawdzić, czy w komórkach szyjki macicy trwa właśnie infekcja HPV.Dodatkowo, wiemy jakiego typu wirusem Pacjentka została zakażona.

Dlaczego warto wykonać badanie?

  • Dzięki nowoczesnej technice obróbki pobranego materiału uzyskuje się większą liczbę komórek do oceny, a co za tym idzie dokładniejszy wynik.
  • Odsetek wykrywalności zmian nieprawidłowych przy użyciu cytologii płynnej jest znaczenie wyższy niż w przypadku cytologii klasycznej, dlatego badanie jest bardziej czułe.
  • Cytologia płynna jest dokładniejsza – pozwala na większą wykrywalność zmian chorobowych względem klasycznej cytologii.
  • Bardziej dokładny wyniki to lepsze i szybsze decyzje diagnostyczne.
  • Z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jeśli jest taka konieczność, istnieje możliwość wykonania również dodatkowych badań.
  • Świadomość zakażenia wysokoonkogennym typem HPV pozwala lekarzowi zdecydować o dalszym postępowaniu, jak dodatkowa diagnostyka czy leczenie.
Skip to content Click to listen highlighted text!