W ośrodku zdrowia w Nadarzynie i w Młochowie można codziennie,
bezpłatnie wykonać szybki test na HIV, kiłę oraz HCV.
W Polsce nadal 70 proc. zakażonych osób żyje w nieświadomości, narażając siebie i innych. Przygnębiające są też dane dotyczące testowania na HIV kobiet w ciąży – taki test wykonuje zaledwie 20 proc. przyszłych mam.
Każdy z nas może zarazić się wirusem HIV, również przyszła mama. Co więcej, istnieje ryzyko, że zakażona kobieta przeniesie wirusa na dziecko, np. w tracie porodu czy karmienia piersią. Diagnostyka w kierunku wirusa HIV jest więc bardzo ważna, by maluszek miał szansę się przed nim uchronić.
Wielu lekarzy spotyka się z negatywną reakcją pacjentek, gdy z ich strony pada zdanie o konieczności wykonania testu na HIV w tracie ciąży. W społeczeństwie wciąż pokutuje mylne przekonanie, że wirus HIV to problem osób zażywających narkotyki, rozwiązłych i homoseksualnych. A prawda jest taka, że zarazić może się każdy, również przyszła mama. Co więcej, istnieje ryzyko, że zakażona kobieta przeniesie wirusa na dziecko, np. w tracie porodu czy karmienia piersią. Diagnostyka w kierunku HIV jest więc bardzo ważna, by maluszek miał szansę uchronić się przed wirusem.
Wirus HIV, czyli ludzki wirus niedoboru odporności należy do grupy retrowirusów. Jego materiał genetyczny stanowią dwie jednakowe nici RNA. Ma kulisty kształt i otoczony jest osłonką białkowo-lipidową. Wirus HIV atakuje przede wszystkim limfocyty T pomocnicze oraz makrofagi. W przebiegu infekcji układ immunologiczny niejako niszczy sam siebie. Gdy jest już niemal całkowicie wycieńczony, rozwija się AIDS, czyli ostatnie stadium zakażenia wirusem HIV. Choroba ta może ujawnić się nawet po kilkunastu- kilkudziesięciu latach od infekcji, wszystko zależy od tego, jak szybko zostanie wdrożona terapia antyretrowirusowa. Pacjent z AIDS częściej niż zdrowe osoby zapada na infekcje (np. zapalenie płuc) i choroby nowotworowe. AIDS jest obecnie chorobą nieuleczalną, prowadzącą do śmierci.
Istnieje kilka możliwych dróg zakażenia wirusem HIV. Do infekcji najczęściej dochodzi poprzez niezabezpieczony seks z zakażoną osobą. Zarazić się tym wirusem możemy także, używając igły zanieczyszczonej krwią zakażonej osoby, czy innych niewysterylizowanych narzędzi medycznych. Warto także zaznaczyć, że podanie ręki osobie zakażonej, pocałunek czy kąpiel w tym samym basenie nie wiąże się z ryzykiem przeniesienia wirusa.
ZACHĘCAMY DO WYKONANIA TESTU!