Bałkany to bardzo zróżnicowany i jeszcze nie do końca odkryty region Europy. Mówiąc o Bałkanach, na myśl nasuwa się wiele niewiadomych. Nie ma jednej, konkretnej definicji opisującej jasno, które kraje wchodzą w skład Bałkanów oraz jakie są cechy charakterystyczne tego regionu. Pojęcie to odnosi się zarówno do geografii, jak i kultury i historii. Warto zagłębić się w „Bałkany” i dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu!
Najbardziej podstawową definicją pojęcia „Bałkany” jest geograficzne odniesienie do Półwyspu Bałkańskiego, leżącego w południowo-wschodniej Europie, którego granice wyznaczają: Morze Adriatyckie i Morze Jońskie (od zachodu), Morze Czarne i Morze Marmara (od wschodu), Morze Egejskie (od południowego wschodu), rzeki Sawa i Dunaj (na północy). Bałkany to fascynujący obszar górski, oblewany wodami ciepłych mórz, gdzie znajdują się przepiękne, zabytkowe miasta sięgające czasów starożytnych Grecji i Rzymu, przez które nastrojowo snują się bystre rzeki. Mimo że to region z pozoru łatwy do wyznaczenia na mapie, wcale nie tak oczywiste jest, które państwa do definiowanych „Bałkanów” należą. Nie ma wątpliwości, co do przynależności do tej części Europy: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Serbii, Kosowa, Macedonii Północnej, kontynentalnej Grecji oraz Bułgarii. O tym wszystkim opowiedział pensjonariuszom DDOM w Kostowcu właściciel restauracji Guca.
Serbska kuchnia to mieszanka kulturowa, która czerpała inspiracje od sąsiednich państw. W tradycyjnym serbskim jedzeniu możemy odczuć wpływy innych krajów, takich jak Turcja czy dawne Austro-Węgry. Dania opierają się głównie na mięsie mielonym z dużą ilością warzyw. Posiłek nie może się obejść również bez tradycyjnego serbskiego alkoholu, takiego jak wino jeżynowe czy rakija.
Mogliśmy dziś poczuć zapach Serbii, jej koloryt oraz smaki.