Prowadzone są w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 50. roku życia z województwa mazowieckiego”.
Pneumokoki mogą wywoływać choroby takie jak zapalenie: opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, zatok, płuc, kości, otrzewnej, osierdzia, wsierdzia oraz zakażenie tkanek miękkich. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa. W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią.
Do programu mogą zgłaszać się osoby, które ukończyły 50. rok życia, są mieszkańcami województwa mazowieckiego oraz przejdą pozytywnie badanie kwalifikacyjne. O włączeniu do programu decyduje kolejność zgłoszeń, natomiast pierwszeństwo ma personel medyczny zatrudniony w podmiotach leczniczych dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym lub w których posiada udziały – po spełnieniu wszystkich kryteriów kwalifikacji do udziału w programie.