Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Wizyta w SEJMIE

Sejm to miejsce, w którym nie bywa się często. Na zaproszenie posła Pana Piotra Kandyby przybyli do sejmu pracownicy SPG ZOZ w Nadarzynie wraz z dyrektorem Adamem Chusteckim oraz pensjonariusze Dziennego Domu Opieki Medycznej, dla których obecność
w sejmie była spełnieniem marzeń‼️

Od samego początku zostaliśmy zaopiekowani przez Panią Moniką Strzednicką-Wiewiór z Kancelarii Sejmu, która w przyjaznej i spokojnej atmosferze podzieliła się swoją ogromną wiedzą z zakresu działania parlamentu, w przystępny sposób wyjaśniła na czym polega proces legislacyjny, scharakteryzowała architekturę Sejmu RP.

Przy ogromnej makiecie sejmu pensjonariusze zapoznali się z architekturą przestrzenną sejmu a także podczas dalszego oprowadzania usłyszeli ciekawostki związane z kształtowaniem się parlamentaryzmu polskiego.

Dotarliśmy także na galerię sejmową, gdzie przysłuchiwaliśmy się obradom prowadzonym przez wicemarszałka RP Pana Piotra Zgorzelskiego oraz udało nam się zatrzymać przy tablicach upamiętniających ważne wydarzenia i postaci istotne dla Sejmu RP, m.in. przy tablicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajdującej się przy głównym wejściu do sejmu a także przy tablicy poświęconej pamięci Posłów i Senatorów RP ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Byliśmy zaskoczeni miłym przyjęciem w Sejmie a przede wszystkim ogromną otwartością na problemy, z którymi muszą zmagać się osoby w podeszłym wieku‼️Podczas wycieczki pensjonariusze mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wymienić poglądy na temat polityki senioralnej, podkreślając jak ważne są wszelkie działania podejmowane przez rząd i nie tylko, ukierunkowane na seniorów. Powstanie takich projektów jak Dzienny Dom Opieki Medycznej, finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego przy poparciu władz lokalnych Wójta Gminy Nadarzyn, Dariusza Zwolińskiego mają ogromną przyszłość, ponieważ jak sami pensjonariusze twierdzą, że „przedszkole dla seniora” to dla nich najlepsza inicjatywa, która pozwala im walczyć z samotnością, a prowadzone terapie opóźniają proces demencji.

Ze starością, wcześniej czy później, będzie musiał przywitać się każdy. Naszym celem, działaniami podejmowanymi przez dyrektora Adama Chusteckiego oraz wójta Gminy Nadarzyn, chcemy przyczynić się do tego, aby „spotkanie ze starością” było godne, pozbawione wielu zmartwień i niepewności.

Wizyta w sejmie dla naszych seniorów była niezwykle pouczająca i pełna emocji, które były słyszalne i odczuwalne podczas podróży powrotnej do domów, „poza blaskiem fleszy”, kiedy słychać było zadowolenie w głosach seniorów, że mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, trudnościami i problemami dnia codziennego; czuli się docenieni, że tak ważne dla państwa osoby znalazły dla nich czas na rozmowę.

Wierzymy, że taka inicjatywa nie tylko umożliwia lepsze zrozumienie procesów politycznych, ale również buduje więź między społecznością seniorów a przedstawicielami władzy, a to jest bezcenne!

Skip to content Click to listen highlighted text!