Centrala Nadarzyn i Młochów: 22 739 48 40
search

Światowy Dzień Zdrowia 2022

Nasza planeta, nasze zdrowie” – to hasło tegorocznej kampanii ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). 

W związku z obchodzonym 7 kwietnia ŚWIATOWYM DNIEM ZDROWIA składamy wszystkim pracownikom medycznym najserdeczniejsze życzenia życząc przede wszystkim dużo zdrowia i spokoju w tak burzliwych czasach – dyr. Adam Chustecki.

WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obejmuje to kryzys klimatyczny, który jest największym pojedynczym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny. 

Pandemia COVID-19 pokazała nam siłę nauki, ale uwypukliła  również nierówności w naszym świecie. Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę zrównoważonego dostępu do zdrowia teraz i jak i w przyszłości bez naruszania limitów ekologicznych. 

Obecny model światowej gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału (dochodów, bogactwa i władzy), przy znaczącej populacji ludzi  żyjących w biedzie niemogących z tych zasobów skorzystać. Dobrze zarządzana planeta i dobrze prowadzona globalna ekonomia przyczyni się do zdrowia człowieka i zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Cele te mogą być zrealizowane poprzez długoterminowe plany inwestycyjne, zrównoważony podział dóbr, ochronę socjalną, strategie prawne i podatkowe. Przerwanie trwającej destrukcji planety wymaga działań legislacyjnych, zmian dotyczących światowych korporacji , a przede wszystkim wsparcia jednostek i grup dokonujących świadomych wyborów przekładających się na zdrowie ludzi i naszej planety.

Co można zrobić dla naszej planety i naszego zdrowia? Więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022/recommended-actions-to-protect-our-planet-our-health

Skip to content Click to listen highlighted text!