NOWE MIEJSCE POBRAŃ

Od 25.05.2020 r. uruchomiony został punkt pobrań przy przychodni
w Nadarzynie w specjalnie przygotowanym namiocie (wejście od strony ogrodu). Przypominamy, że potwierdzenie opłaty za badanie w ramach programu diagnostycznego pacjenci muszą okazać przed wykonaniem testu.

Opłatę należy przelać na poniższy rachunek SPG ZOZ w Nadarzynie:
69 1240 6348 1111 0010 6764 6949

W tytule wpisujemy: Nazwisko i Imię badanego Pacjenta, nazwa badania: Test diagnostyczny SARS-COV-2 koszt 100 zł
lub Pakiet COVID-19 koszt 170 zł, 
nr NIP (w przypadku wystawienia faktury na firmę) 

Obowiązuje rejestracja telefoniczna:
22 739 48 40, 22 739 73 98, 22 729 81 28.

Badanie przeprowadzone jest z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Pacjenci zgłaszają się bezpośrednio do namiotu.

INFORMACJE PODSTAWOWE

Wirus SARS CoV-2 wywołuje zespół ciężkiej niewydolności oddechowej o nazwie COVID 19. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Choroba wywołana przez ten patogen objawia się najczęściej: gorączką, suchym kaszlem, zmęczeniem, bólami mięśni, dusznością, ale może też przebiegać bezobjawowo. Wspólnie z Samorządem Gminy umożliwiamy mieszkańcom lub pacjentom SPG ZOZ w Nadarzynie skorzystanie z autorskiego programu diagnostycznego COVID 19. 

TESTY SEROLOGICZNE

Jednym z proponowanych badań jest wykonanie testu serologicznego (posiadającego znak CE) określającego obecność przeciwciał we krwi IgG oraz IgM. Oznacza to, że w momencie, gdy wirus w organizmie zostanie rozpoznany przez organizm badanego, ten zaczyna się bronić – rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał, które wykrywa test.

 • Test nie powinien być wykorzystany jako jedyna podstawa diagnozowania lub wykluczania zakażenia SARS CoV-2.
 • Określa z bardzo dużym prawdopodobieństwem czy Twój organizm był narażony na kontakt z wirusem.
 • Wynik dodatni  powinien być zweryfikowany testem PCR 
  w porozumieniu z Sanepidem (dokładne testy genetyczne mogą ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć obecność materiału genetycznego wirusa).
 • Wynik ujemny (nie ma przeciwciał) oznacza, że należy stosować rekomendowane środki ostrożności.   Nie wyklucza zakażenia SARS CoV-2

WYJAŚNIENIE WYNIKÓW

 • Obecność IgM oznacza, że jesteś w okresie świeżej infekcji.
 • Obecność IgG oznacza, że ją przebyłeś (możliwe, że bezobjawowo lub objawy były łagodne). Twój organizm wytworzył przeciwciała w reakcji na pojawienie się wirusa w organizmie).
 • Zarówno pozytywny wynik IgM lub IgG może być związany z obecnością wirusa w Twoim organizmie i pomimo wytworzenia przeciwciał możesz stanowić źrodło zakażenia dla innych, szczególnie przy pozytywnym wyniku dla IgM. W związku z tym wskazane jest potwierdzenie tego wyniku testem molekularnym PCR (kontakt z Sanepidem).

Brak obecności przeciwciał oznacza, z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że nie miałeś bezpośredniego kontaktu z wirusem, nie jesteś chory lub jesteś w okresie inkubacji (czyli namnażania) wirusa, ale jego ilość jest tak mała, że organizm nie wyprodukował jeszcze przeciwciał, które test mógłby wykryć.

RODZAJE PRZECIWCIAŁ

Układ odpornościowy rozpoznaje szerokie spektrum patogenów. Głównym wyzwaniem dla organizmu jest utrzymanie jego aktywności na odpowiednim poziomie. Odbywa się to dzięki zaangażowaniu złożonych szlaków sygnalizacyjnych oraz mechanizmów, ich wzbudzania i hamowania. Kluczem do kierowania tymi procesami są przeciwciała (immunoglobuliny).  Istnieje 5 głównych klas immunoglobulin: IgG, IgM, IgA, IgE i IgD. W przypadku infekcji najistotniejszą rolę odgrywają IgM i IgG. IgM powstają na początku infekcji, w fazie aktywnej. Wytworzenie IgG przez organizm zajmuje więcej czasu i ich poziom we krwi także dłużej się utrzymuje. Testy serologiczne opierają się właśnie na detekcji specyficznych dla SARS-CoV-2 przeciwciał wytworzonych podczas zetknięcia organizmu z wirusem.

PAMIĘTAJ! 

 • Wynik ujemny (nie ma przeciwciał) nie oznacza, że powinieneś zaniechać stosowania rekomendowanych środków ostrożności. 
 • Wynik dodatni IgM, IgG lub obu jednocześnie (masz w sobie przeciwciała przeciwko wirusowi) oznacza, że powinieneś natychmiast skontaktować się ze stacją sanepid.